Азот для ефективного старту

Przepraszamy, ten wpis jest dostępny tylko w języku Ukraiński i Rosyjski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in this site default language. You may click one of the links to switch the site language to another available language.

Азот – один з найважливіших елементів в житті рослин. Він відповідає за основні фізіологічні процеси, є основним компонентом протоплазми і у великій кількості необхідний скрізь, де утворюються нові тканини. Якщо рослина в період вегетації не отримує в своє розпорядження достатню кількість азоту, він обов’язково переміщується зі старих органів рослини в місця, де утворюється нова тканина. Як результат – більш старе листя жовтіє і засихає, а нове росте все бліднішим і бліднішим, тому що недоотримує азот.

Стратегія внесення азоту під зернові культури

Вибір відповідної стратегії живлення зернових азотом є основою для правильного росту і розвитку рослин, і отже – отримання хорошого врожаю. Визначаючи необхідну для живлення рослин кількість речовини, яке буде надходити в рослину у вигляді добрива, слід враховувати багато факторів. Першочерговими і найбільш важливими з них є:

  • запланована врожайність;
  • потреба культури в азоті;
  • вміст мінерального азоту в грунті ранньою весною;
  • стан живлення рослин азотом та іншими елементами, такими як фосфор, калій, магній, сірка та мікроелементи.

З огляду на рухливість азоту в ґрунті і необхідність забезпечувати цим елементом рослини протягом усього вегетаційного періоду в достатній кількості, потрібну дозу азотних добрив вносять інтервально, в кілька заходів. Кількість внесень залежить від культури і того, як зернова рослина буде використовуватися. Наприклад, озимі злаки азотом підживлюють 3-4 рази – в передпосівному періоді восени, з початком відновлення весняної вегетації, в період виходу в трубку і з початком колосіння, ярі – 2-3 рази: в передпосівному періоді, в період виходу в трубку і з початком колосіння. Якщо злаки сіють для корму тваринам (кукурудзу, наприклад) – доза азоту розділяється на два внесення. Таким чином, система живлення переважно зводиться до вибору одного з двох варіантів:

– у три етапи:

  • основний – перед початком вегетації;
  • коригуючий – кінець фази кущіння / початок виходу в трубку;
  • на колос – початок колосіння, розростання колоса в листовій оболонці.

– у два етапи:

  • основний – перед початком вегетації,
  • додатковий – фаза вистрілу стебла / фаза росту колоса в листовій оболонці.

Значення азоту для планування врожаю

Коректний розрахунок першої (і найголовнішої) дози азоту і правильне її внесення визначають подальший хід пропорційного розвитку рослин і закладають їх високу врожайність. Нестача азоту в фазі кущіння призводить до утворення меншої кількості бічних пагонів і негативно позначається на формуванні колосків. Зокрема, погіршується заповненість колоса і знижується кількість зерен в колосі. Тому перша доза азоту повинна стимулювати кущіння рослин і збільшити кількість зерен в зачатку колоса.

Навесні всі зернові культури знаходяться в різних фазах формування елементів структури врожаю. У разі озимих ячменю і жита кількість потенційних колосків і зерен в колосі зазвичай закладається восени. Отже, у цих рослин мета живлення азотом – не стимулювання кущіння, а поліпшення структури колоса. Весняна доза азоту повинна покривати потребу культур в цьому елементі весь період інтенсивного росту, тобто до моменту формування прапорцевого листа. Жито і ячмінь дуже чутливі до дефіциту азоту навесні і реагують на його дефіцит значним зниженням врожайності. Для цих зернових культур весняна доза азоту повинна покривати приблизно 2/3 потреби рослин в добривах.

Для пшениці, що вирощується на зерно, перша доза азоту визначає структуру врожаю і повинна покривати 40-50% потреби в азоті до фази 2-3 ліктя. Якщо пшениця вирощується на корм (зелена маса), дозу азоту розраховують так само, як і для інших кормових злаків.В Україні азот, що вивільняється в результаті мінералізації органічних сполук в ґрунті, доступний рослинам тільки в кінці квітня або початку травня. Тобто тоді, коли вегетація озимих йде повним ходом. Це означає, що на початку весни на нього розраховувати не можна, і першу дозу азотних добрив слід внести якомога раніше. Головний принцип, яким повинні керуватися фермери, звучить так: “Не рослини повинні чекати азот, а азот – рослини”. Проте, терміни внесення азотних добрив залежать від погодних умов, виду добрив (гранульовані, кристалічні або рідкі) і наявності льодяної кірки.

Форма і доза азоту, що використовується в мінеральних добривах, залежить від стану поля, який найкраще оцінювати в кінці лютого.

Для добре розвинених посівів без видимих ознак промерзання слід використовувати аміачну форму азоту, яка повільніше засвоюється рослинами і додатково збільшує поглинання елементів, що стимулюють правильне кущіння, тобто фосфору, сірки і бору. Посіви, що ослабли після зими, потребують “швидкодіючого” азоту в нітратній формі, переважно в збільшеній дозі, щоб процес регенерації пройшов якомога швидше.

Ефективні азотні добрива

Найбільш універсальними і ефективними азотними добривами на ринку України вважаються продукти, які містять і амонійну, і нітратну форми азоту. Зокрема, добре себе зарекомендували аміачна селітра Pulan® , аміачна селітра Saletra Amonowa 32, Saletrzak 27 Makro, Saletrzak 27 Standard, Zaksan® і Salmag® . Більшість з них випускаються з додаванням магнію, кальцію, заліза або бору для покращення засвоєння основних елементів. Відмінним рішенням є також використання карбамідно-аміачної суміші RSM® , до складу якої входить цілих три форми азоту – нітратна, амонійна та амідна, які гарантують швидку і тривалу дію добрива.

Під час ранньовесняного підживлення азотом не забувайте також і про сірку. Поступаючи до рослин в достатній кількості, елемент сприяє правильному засвоєнню рослинами азоту і імунізує їх. Тому, розраховуючи початкову дозу азоту, рекомендується використовувати добрива, що містять обидві поживні речовини. В асортименті нашої компанії відмінними прикладами таких продуктів можуть бути Сульфат амонію Select AS 21, AS macro 21, Pulsar®, Salmag з сіркою®, RSM® S, Saletrosan® 30 або Saletrosan® 26 c великим вмістом сірки.

Більше інформації про продукти ви можете отримати на нашому сайті в розділі Товари або за вказаним на сайті номером телефону. Доставка добрив проводиться безпосередньо від виробника до найближчої до господарства ж/д станції або зі складів компанії в Житомирі, Черкасах, Ягодині та Любомлі.