Азот для ефективного старту
Азот – один з найважливіших елементів в житті рослин. Він відповідає за основні фізіологічні процеси, є основним компонентом протоплазми і у великій кількості необхідний скрізь, де утворюються нові тканини. Якщо рослина в період вегетації не отримує в своє розпорядження достатню кількість азоту, він обов’язково переміщується зі старих органів рослини в місця, де утворюється нова тканина. Як результат – більш старе листя жовтіє і засихає, а нове росте все бліднішим і бліднішим, тому що недоотримує азот.
Стратегія внесення азоту під зернові культури
Вибір відповідної стратегії живлення зернових азотом є основою для правильного росту і розвитку рослин, і отже – отримання хорошого врожаю. Визначаючи необхідну для живлення рослин кількість речовини, яке буде надходити в рослину у вигляді добрива, слід враховувати багато факторів. Першочерговими і найбільш важливими з них є:
- запланована врожайність;
- потреба культури в азоті;
- вміст мінерального азоту в грунті ранньою весною;
- стан живлення рослин азотом та іншими елементами, такими як фосфор, калій, магній, сірка та мікроелементи.
З огляду на рухливість азоту в ґрунті і необхідність забезпечувати цим елементом рослини протягом усього вегетаційного періоду в достатній кількості, потрібну дозу азотних добрив вносять інтервально, в кілька заходів. Кількість внесень залежить від культури і того, як зернова рослина буде використовуватися. Наприклад, озимі злаки азотом підживлюють 3-4 рази – в передпосівному періоді восени, з початком відновлення весняної вегетації, в період виходу в трубку і з початком колосіння, ярі – 2-3 рази: в передпосівному періоді, в період виходу в трубку і з початком колосіння. Якщо злаки сіють для корму тваринам (кукурудзу, наприклад) – доза азоту розділяється на два внесення. Таким чином, система живлення переважно зводиться до вибору одного з двох варіантів:
– у три етапи:
- основний – перед початком вегетації;
- коригуючий – кінець фази кущіння / початок виходу в трубку;
- на колос – початок колосіння, розростання колоса в листовій оболонці.
– у два етапи:
- основний – перед початком вегетації,
- додатковий – фаза вистрілу стебла / фаза росту колоса в листовій оболонці.
Значення азоту для планування врожаю
Коректний розрахунок першої (і найголовнішої) дози азоту і правильне її внесення визначають подальший хід пропорційного розвитку рослин і закладають їх високу врожайність. Нестача азоту в фазі кущіння призводить до утворення меншої кількості бічних пагонів і негативно позначається на формуванні колосків. Зокрема, погіршується заповненість колоса і знижується кількість зерен в колосі. Тому перша доза азоту повинна стимулювати кущіння рослин і збільшити кількість зерен в зачатку колоса.
Навесні всі зернові культури знаходяться в різних фазах формування елементів структури врожаю. У разі озимих ячменю і жита кількість потенційних колосків і зерен в колосі зазвичай закладається восени. Отже, у цих рослин мета живлення азотом – не стимулювання кущіння, а поліпшення структури колоса. Весняна доза азоту повинна покривати потребу культур в цьому елементі весь період інтенсивного росту, тобто до моменту формування прапорцевого листа. Жито і ячмінь дуже чутливі до дефіциту азоту навесні і реагують на його дефіцит значним зниженням врожайності. Для цих зернових культур весняна доза азоту повинна покривати приблизно 2/3 потреби рослин в добривах.
Для пшениці, що вирощується на зерно, перша доза азоту визначає структуру врожаю і повинна покривати 40-50% потреби в азоті до фази 2-3 ліктя. Якщо пшениця вирощується на корм (зелена маса), дозу азоту розраховують так само, як і для інших кормових злаків.В Україні азот, що вивільняється в результаті мінералізації органічних сполук в ґрунті, доступний рослинам тільки в кінці квітня або початку травня. Тобто тоді, коли вегетація озимих йде повним ходом. Це означає, що на початку весни на нього розраховувати не можна, і першу дозу азотних добрив слід внести якомога раніше. Головний принцип, яким повинні керуватися фермери, звучить так: “Не рослини повинні чекати азот, а азот – рослини”. Проте, терміни внесення азотних добрив залежать від погодних умов, виду добрив (гранульовані, кристалічні або рідкі) і наявності льодяної кірки.
Форма і доза азоту, що використовується в мінеральних добривах, залежить від стану поля, який найкраще оцінювати в кінці лютого.
Для добре розвинених посівів без видимих ознак промерзання слід використовувати аміачну форму азоту, яка повільніше засвоюється рослинами і додатково збільшує поглинання елементів, що стимулюють правильне кущіння, тобто фосфору, сірки і бору. Посіви, що ослабли після зими, потребують “швидкодіючого” азоту в нітратній формі, переважно в збільшеній дозі, щоб процес регенерації пройшов якомога швидше.
Ефективні азотні добрива
Найбільш універсальними і ефективними азотними добривами на ринку України вважаються продукти, які містять і амонійну, і нітратну форми азоту. Зокрема, добре себе зарекомендували аміачна селітра Pulan® , аміачна селітра Saletra Amonowa 32, Saletrzak 27 Makro, Saletrzak 27 Standard, Zaksan® і Salmag® . Більшість з них випускаються з додаванням магнію, кальцію, заліза або бору для покращення засвоєння основних елементів. Відмінним рішенням є також використання карбамідно-аміачної суміші RSM® , до складу якої входить цілих три форми азоту – нітратна, амонійна та амідна, які гарантують швидку і тривалу дію добрива.
Під час ранньовесняного підживлення азотом не забувайте також і про сірку. Поступаючи до рослин в достатній кількості, елемент сприяє правильному засвоєнню рослинами азоту і імунізує їх. Тому, розраховуючи початкову дозу азоту, рекомендується використовувати добрива, що містять обидві поживні речовини. В асортименті нашої компанії відмінними прикладами таких продуктів можуть бути Сульфат амонію Select AS 21, AS macro 21, Pulsar®, Salmag з сіркою®, RSM® S, Saletrosan® 30 або Saletrosan® 26 c великим вмістом сірки.
Більше інформації про продукти ви можете отримати на нашому сайті в розділі Товари або за вказаним на сайті номером телефону. Доставка добрив проводиться безпосередньо від виробника до найближчої до господарства ж/д станції або зі складів компанії в Житомирі, Черкасах, Ягодині та Любомлі.