Фосфорні добрива: основні форми, види та особливості їх застосування

Przepraszamy, ten wpis jest dostępny tylko w języku Ukraiński i Rosyjski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in this site default language. You may click one of the links to switch the site language to another available language.

Фосфор – важливий елемент, що відповідає за гармонійний розвиток рослин. Він контролює процеси обміну речовин, міститься в нуклеїнових кислотах (ДНК, РНК), є одним з ключових джерел енергії. У мінеральній формі бере участь в синтезі вуглеводів.

Саме фосфор забезпечує підвищену стійкість рослин до посух і низьких температур, покращує ріст кореневої системи, сприяє підвищенню врожайності. Особливо сильно цей елемент потрібен молодим саджанцям, і своєчасне внесення фосфорних добрив для їх росту і розвитку відіграє вирішальну роль. Тому так важливо вчасно вносити фосфорні добрива. Особливо важливий фосфор при вирощуванні зернових, овочевих, ягідних, плодових культур.

Види і форми фосфорних добрив

Всі добрива на основі фосфору можна поділити на 2 групи:

1. Водорозчинні (відрізняються універсальністю, можуть використовуватися і на кислих, і на лужних ґрунтах);

2. Важкорозчинні або нерозчинні (застосовуються виключно на кислих ґрунтах, внесення здійснюється завчасно, восени, під час глибокого обробітку ґрунту).

Розглянемо найбільш ефективні фосфоровмісні добрива.

Суперфосфат

Рекомендується до використання в сільському господарстві, садівництві та городництві. Залежно від відсоткового співвідношення фосфору та інших компонентів розрізняють простий і подвійний суперфосфат. Обидва види можна вносити і у відкритий, і в закритий ґрунт, при вирощуванні культур на всіх типах ґрунтів. Суперфосфати відмінно себе проявляють при вирощуванні бобових, хрестоцвітих і злакових культур, а також томатів, огірків, яблук, винограду, полуниці. Ще одна сфера застосування цього фосфатного добрива – квітникарство.

Амофос

Продукт отримують внаслідок нейтралізації ортофосфорної кислоти. Під час даної реакції виробляється і азот – один з найважливіших елементів живлення. Амофос застосовують для підживлення озимого ріпаку, цукрових, кормових і червоних буряків, бобових, хрестоцвітих, а також декоративних рослин, овочевих, ягідних і плодових культур.

Діамофос

Співвідношення фосфору і азоту представлено як 50:20%. Істотно знижує кислотність ґрунту і особливу ефективність проявляє в комбінації з гноєм або послідом птахів. Особливо активно застосовується в овочівництві, вирощуванні картоплі.

Метафосфат калію

Відноситься до групи фосфорно-калійних добрив. Має вигляд білої порошкоподібної речовини. Містить до 60% оксиду фосфору і близько 40% оксиду калію. Найкраще засвоюється на кислих ґрунтах. Ефективний для рослин, чутливих до хлору (винограду, бобових та ін.).

Фосфоритне борошно

Практично не розчиняється у воді. Містить не менше 20% фосфору і 34,8% кальцію. У разі внесення високих доз має досить тривалу дію. Використовується виключно на кислих ґрунтах в період осінньої обробки, перед посівом насіння. В умовах кислого середовища важкорозчинний фосфор поступово переходить в доступну для рослин форму. На нейтральних і лужних ґрунтах добриво застосовувати не рекомендується.

Кісткове борошно

Натуральний продукт, що отримується в результаті переробки кісток. Містить до 35% фосфору, а також кальцій та інші біоактивні мікроелементи. Може використовуватися для комплексного підживлення овочів і квітів, особливо ефективне при вирощуванні кімнатних культур. За своїми властивостями добриво знаходиться приблизно між суперфосфатом і фосфоритним борошном. Розкладання в ґрунті відбувається приблизно за 8 місяців.

Нітроамофоска

Комплексне фосфорне добриво, що містить азот, фосфор і калій в легкодоступних для рослин формах. Виробляється як у вигляді гранул рожево-молочного кольору, так і у формі рідини. Кожен виробник пропонує різні пропорції основних компонентів, але, як правило, фосфор і калій до складу входять в рівній кількості. У сільському господарстві та садівництві найчастіше застосовують продукти з оптимальним співвідношенням NPK 16:16:16, яке підходить для всіх видів культур і може використовуватися як перед посівом/посадкою, так і під час вегетаційного періоду.

Дефіцит фосфору у рослин

Симптоми, що вказують на дефіцит фосфору, складно сплутати з якимись іншими:

1. Листя і пагони набувають синюватого відтінку, а в особливо серйозних випадках – навіть фіолетового, пурпурового або бронзового.

2. Краї нижніх листків забарвлюються в бурий, жовтий або чорний колір; ділянки, що поміняли забарвлення, чітко обмежені.

3. Поверхня листя втрачає глянсовий блиск, стає матовою.

4. Тканини нижніх листків починають відмирати, потім листя повністю всихає, набувають темного, майже чорного забарвлення і опадає.

5. Коріння рослин довге, темно-буре, майже чорне, практично без бічних відростків.

Примітно, що ріст молодих пагонів при цьому може тривати, проте вони не є соковитими та сильними, а листя росте дрібним і відходить від пагонів під прямим кутом. В цілому, дефіцит фосфору позначається на розвитку всієї рослини: сповільнюється ріст, відбувається затримка фаз розвитку, цвітіння і дозрівання починаються пізніше, суцвіття і плоди утворюються повільно, знижується врожайність.

Які фосфорні добрива краще вносити в ґрунт?

По-перше, добрива повинні бути якісними, краще – придбані в перевірених виробників. По-друге, добрива мають бути безпечними для зовнішнього середовища. По-третє, добрива повинні супроводжуватися супутніми сертифікатами якості і зберігатися в спеціально обладнаних приміщеннях. Розглянемо конкретні фосфоровмісні добрива, що користуються найбільш високим попитом серед споживачів у співвідношенні ціна/якість.

Super fos dar 40

Містить фосфор, сірку і кальцій в добре розчинних формах. Є типовим передпосівним добривом, може використовуватися як в осінній, так і у весняний період. Може застосовуватися для збагачення фосфором ґрунтів різного рівня кислотності і при культивуванні практично всіх сільськогосподарських культур. Особливо рекомендовано при вирощуванні хрестоцвітих, дрібнонасінних бобових, кукурудзи, буряка, картоплі. Підходить для застосування на луках і пасовищах.

Суперфосфат гранульований

Містить фосфор у водорозчинних формах, які рівномірно засвоюються рослинами. Збагачений сіркою і кальцієм, що активують ріст і забезпечують високу врожайність культур. Рекомендується внесення в ґрунт перед посівними роботами восени або навесні. Добриво можна також вносити одночасно з висадкою насіння або в якості підживлення. Використовується при вирощуванні озимих і ярих злаків, бобових, хрестоцвітих, кукурудзи, буряка, картоплі, кормових трав.

Де можна придбати фосфорні добрива

На сучасному агроринку представлена величезна кількість фосфоровмісних добрив. Однак далеко не всі з них дійсно якісні і безпечні.

Компанія “Террагрейн Груп” налагодила співпрацю з провідними вітчизняними та зарубіжними виробниками фосфорних добрив, якість яких підтверджена часом і численними позитивними відгуками покупців. У нас ви можете придбати ці продукти за доступною ціною і оформити найбільш зручний для вас варіант доставки.

Для консультації та замовлення зателефонуйте нам за телефоном +38 (0472) 38-48-28.

І нехай все буде урожайно разом з “Террагрейн Груп!”