Роль калію в азотному балансі рослин

Przepraszamy, ten wpis jest dostępny tylko w języku Ukraiński i Rosyjski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in this site default language. You may click one of the links to switch the site language to another available language.

Калій — один з трьох китів, на яких тримається правильний ріст, пропорційний розвиток і нормальне плодоношення рослин. Елемент є своєрідним “перевізником” поживних речовин від коренів до молодих пагонів і листя, сприяє поліпшенню засвоєння більшості мікро- і макроелементів, відповідає за стійкість рослин до дефіциту вологи і низьких температур, підвищує їх імунітет перед різними захворюваннями, сприяє підвищенню кількості і якості врожаю. Важливо, що калій допомагає рослинам раціонально використовувати вологу, а також підсилює синтез вітаміну С і його транспортування в репродуктивні органи. Завдяки цьому плоди виглядають яскравіше і здоровіше, набувають стійкий аромат і довше зберігаються.

Але в сьогоднішній статті більше уваги хотілося б приділити не загальному значенню калію для життя рослин, а його ролі в азотному балансі.

Оптимальне постачання рослин калієм визначає правильне перетворення азоту, в тому числі і вбудовування спожитого мінерального азоту в органічні сполуки. Завдяки цьому ми отримуємо хороший урожай: як кількісно, так і якісно.

Калій бере участь в синтезі нітратредуктази — речовини, що є одним з ключових ферментів азотного обміну. Функція нітратредуктази полягає у відновленні нітрат-іона до нітрит-іона, що проявляється в скороченні кількості поглинених рослиною нітратів і підвищенню ефективності адсорбованого азоту в цілому. Повноцінне споживання рослинами калію сприяє зростанню співвідношення білкового та небілкового азоту в рослині.

Одним з процесів, в яких калій виступає незамінним учасником, є синтез білка. При дефіциті калію зовні ви можете помітити зниження тургору рослин, в’янення листя, появу світло-зелених, що переходять в коричневі, плям на краю листа, блідість листя і зупинку росту. Зсередини ж нестача калію проявляється зниженням вироблення білка і білкових сполук, навіть якщо азотне харчування при цьому не порушено. Також нестача калію загрожує збільшенням кількості небілкових азотних сполук, накопиченням нітратів, амідів, амінокислот, а іноді і діамину, зокрема путресцину і його похідних.

Для довідки: путресцин — це органічна токсична речовина з групи поліамінів, що представляє собою один з продуктів гнильного розпаду білків, одна з трупних отрут. До слова, в рослинах, оптимально забезпечених калієм, путресцин і інші діаміни практично не зустрічаються.

Однією з причин зниження утворення білка у рослин при дефіциті калію вважається порушення трансформації нуклеїнових кислот. Якщо калію недостатньо, відбувається інгібування синтезу нуклеїнових кислот і одночасне накопичення вільних нуклеотидів, через що нуклеїнові кислоти руйнуються.Калий в азотном балансе растенийЯк бачимо, калій не з тих елементів, нестачею яких можна знехтувати. Ігноруючи потребу рослин в калії, ми самі прирікаємо себе на виснаження ґрунту, поганий урожай і фінансові збитки. Саме тому важливо після збирання врожаю робити аналіз ґрунту, коригувати його кислотність і заповнювати нестачу дефіциту  елементів за допомогою мінеральних добрив.

Компанія “Террагрейн Груп” пропонує вашій увазі не тільки калійні добрива для коригування рівня калію в ґрунті, але і збалансовані азотно-калійні, фосфорно-калійні та азотно-фосфорно-калійні з додаванням сірки. Наші фахівці уважно вивчають результати аналізу ґрунту, ґрунтові умови, культуру-послідовника і підбирають продукти, застосування яких дозволить досягти максимальних результатів у вирощуванні культур.

Для консультації та придбання мінеральних добрив ви можете зв’язатися з нами по телефону, вказаному на сайті, або за допомогою форми зворотного зв’язку.

Нехай все буде врожайно разом з “Террагрейн Груп”!