Фактори, що впливають на засвоєння фосфору рослинами

Поряд з азотом і калієм, фосфор входить в трійку найважливіших для живлення рослин макроелементів. Він є каталізатором енергетичних процесів в клітинах рослин, відповідає за ріст кореневої системи, скорочує період між цвітінням і плодоношенням, сприяє кращому дозріванню плодів і насіння, підвищує стійкість до хвороб і сприяє загальному збільшенню врожайності. У вільному стані фосфор в природі не зустрічається, і єдиний спосіб забезпечити сільськогосподарські рослини макроелементом – внесення фосфорних добрив.

Ступінь засвоєння фосфору рослинами багато в чому залежить від того, чи є умови для його засвоєння. Істотними факторами, що визначають поглинання фосфору, є наявність цього елемента в ґрунті, pH ґрунту, вміст органічних речовин і надходження до рослин світла.

Для більшості мінеральних ґрунтів найкраща засвоюваність фосфору відбувається на межыі слабокислого і нейтрального pH, тобто в діапазоні pH від 6 до 7. Тому фосфорні добрива абсолютно неефективні на дуже кислих і лужних або свіжовапнованих ґрунтах, де фосфор регресує в форми, які не засвоюються рослинами.

На кислих ґрунтах іони фосфору зв’язуються з іонами алюмінію і заліза, в той час як в лужних ґрунтах утворюються ді- і трикальційфосфати, для засвоєння рослинами недоступні. Слід пам’ятати, що до найбільшої регресії схильні порошкові фосфорні добрива. Гранульовані форми дещо менш сприйнятливі до цього процесу, тому що регресує тільки той фосфор, який знаходиться в зовнішній частині гранули, в той час як інша частина речовини залишається в доступній для рослин формі. Якщо тримати під контролем реакцію ґрунту, тобто, проводити вапнування кислих ґрунтів, або використовувати, наприклад, фізіологічно кислі добрива на лужних ґрунтах, кількість доступного для рослин фосфору можна збільшити.

Важливим фактором, який визначає ступінь засвоюваності фосфору для рослин, є вміст в ґрунті органічних речовин. Гумус збільшує доступність фосфору, в тому числі за рахунок запобігання утворенню недоступних форм цього елемента або збільшення розчинності фосфорних сполук, недоступних для рослин. Також доступні для рослин сполуки фосфору виділяються при розкладанні органічних речовин.

Великий вплив на споживання фосфору рослинами має тип іонів, що містяться в ґрунті. Іони амонію і магнію сприяють засвоєнню цього макроелемента, в той час як іони алюмінію і заліза перешкоджають.

Поглинання фосфору рослинами також залежить від доступу світла. Освітлені рослини споживають більше цього макроелемента, в порівнянні з рослинами, позбавленими світла. Рослини з більш розвиненою кореневою системою, наприклад, кукурудза, також споживають більше фосфору.

Збільшення кількості  фосфору, що споживається, особливо з слабо розчинних сполук, сприяє збільшенню вивільнення корінням рослин і ґрунтовою мікрофлорою вуглекислого газу.

Нагадаємо, що нестача фосфору (в тому числі і через неможливість засвоїти його з ґрунту), згубна для рослин на всіх етапах їх зростання, і особливо – на ранніх. У зернових культур спостерігається погане укорінення і кущіння, уповільнене дозрівання врожаю. Овочеві культури спізнюються з плодоношенням, часто хворіють, а плоди характеризуються поганими смаковими якостями. Плодові рослини погано цвітуть, обсипається зав’язь, багато дерев погано переносять зиму.

На дефіцит фосфору вказують такі ознаки:

  • сповільнюється ріст, слабо розвивається коренева система, рослини ростуть низькими, приземкуватими;
  • змінюється колір листя: верхні набувають блакитного відтінку, а нижні покриваються бурими плямами, червоніють живці;
  • листя скручується, сохне і опадає.

Особливо рослини потребують підживлення фосфором перед початком цвітіння!

Придбати якісні фосфорні добрива зарубіжних і вітчизняних виробників ви можете в нашій компанії. Продукцію ми поставляємо безпосередньо від виробників і строго стежимо за умовами транспортування, тому гарантуємо її якість і відповідність заявленим в сертифікаті характеристикам.

Переглянути асортимент фосфорних і фосфоровмісних добрив можна на сайті в розділі Товари. Для консультації та замовлення зв’язуйтеся з нами в соцмережах або за вказаним номером телефону.