Азотні добрива: основні види і плюси використання

Sorry, this entry is only available in Ukrainian and Russian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in this site default language. You may click one of the links to switch the site language to another available language.

Азот – найважливіший макроелемент і базовий елемент живлення. Він міститься в кожній частині рослини і є складовим хлорофілу, ряду ферментів, всіх білків, нуклеїнових і амінокислот, вітамінів і багатьох інших органічних сполук. Забезпечення рослин азотом в достатній кількості – це запорука повноцінного розвитку рослин і формування хорошого врожаю.

Недостатність азоту може проявитися на всіх типах ґрунтів. Він легко вимивається з ґрунту, і особливо гострим його дефіцит є навесні, оскільки під дією низької температури активність процесів мінералізації і синтезу нітратів низька. Брак азоту веде до загального пригнічення розвитку і росту, зменшення кількості і розміру плодів, а також вмісту в них цінних білків.

Але азот азоту різня. Існує кілька форми азоту, і вони по-різному засвоюються рослинами.

Основні форми азоту

У складі добрив використовуються три основні форми азоту:

  • Нітратна (NO3)

Нітратний азот для рослин є найбільш легкозасвоюваною формою. Він добре абсорбується кореневою системою, не затримується в ґрунті і швидко вимивається в глибокі шари. Нітратний азот сприяє поглинанню калію, кальцію і магнію, а також молібдену, тому його дефіцит неминуче провокує дефіцит перерахованих елементів.

Нітратна форма азоту ідеальна для внесення в передпосівному періоді під культури, які потребують інтенсивного споживання азоту на ранніх стадіях росту. Азотисті добрива на основі нітратного азоту ефективні для підживлення і відновлення озимих рослин після зимівлі, оскільки процеси нітрифікації в ґрунті почнуться тільки з приходом тепла, а також для підживлення рослин азотом в критичні стадії їх розвитку.

  • Аміачна (NH4)

Аміачна (амонійна) форма азоту відрізняється пролонгованою дією і засвоюється рослинами навіть при порівняно низькій температурі. Він не вимивається з ґрунту так, як нітратний, а осідає у верхніх шарах. Амонійний азот сприяє споживанню рослинами сірки, бору та фосфору і не дозволяє в надлишку поглинатися калію.

Достатнє надходження амонійного азоту забезпечує хороший розвиток кореневої системи, покращує розвиток і ріст бічних пагонів, підтримує правильний ріст надземних органів рослин і формування якісного врожаю.

  • Амідна (NH2)

Амідний азот кореневою системою рослин не поглинається, тому є найкращим варіантом для позакореневого підживлення: через листову поверхню він абсорбується легко і швидко. Потрапляючи в ґрунт, амідний азот спочатку трансформується в амонійну, а потім в нітратну форму – з ґрунту рослини можуть споживати тільки ці дві.

Амідний азот найкраще “працює” при високій температурі і не дозволяє накопичуватися нітратам.

Азотні добрива: види

Безперервне надходження азоту до рослин, і особливо в критичні фази їх росту – це запорука багатого і щедрого врожаю. Найкраще з цим завданням справляються добрива на основі азоту.

Що таке азотні добрива? Це група азотовмісних сполук, призначених для збільшення в ґрунті рівня азоту і, як наслідок, підвищення якісних і кількісних показників врожаю. Розглянемо види азотних добрив і оцінимо плюси їх використання.

Аміачна селітра

Продукт є однокомпонентним добривом, в складі якого – “швидка” нітратна форма азоту, що абсорбується рослинами відразу після внесення, і «повільна» амонійна, яка живить рослини пролонговано.

В умовах ґрунтів і клімату України аміачна селітра – найбільш універсальне і дієве азотовмісне добриво. Вона може вноситися практично на всі ґрунти, під всі культури і в усі періоди (допосівний, припосівний, підживлення). Найбільшу ефективність продукт проявляє при весняному підживленні озимих після зимівлі.

Плюси використання аміачної селітри:

  1. Містить “швидкодіючу” нітратну і “повільнодіючу” амонійну форми азоту.
  2. Дуже гігроскопічна, добре розчиняється у воді і швидко потрапляє в ґрунт при підживленні.
  3. Додатково збагачується магнієм, без якого неможливі процеси фотосинтезу, ферментації ряду сполук і синтезу білків.

Вапняно-аміачна селітра

Є фізіологічно нейтральним азотно-карбонатно-магнієвим добривом з кальцієм. Не має особливих вимог до внесення і може застосовуватися по всій території України і для більшості культур. Продукт доцільно використовувати на ґрунтах з підвищеною кислотністю, оскільки кальцій знижує pH ґрунту.

Плюси вапняно-аміачної селітри:

  • Підвищує родючість ґрунту.
  • Не підкислює ґрунт, що обумовлюється її нейтральною реакцією.
  • Стимулює ріст надземної частини рослини.
  • Збільшує відсоток вмісту білків і покращує якість врожаю.

Карбамід (сечовина)

Карбамід – це поширене азотне добриво з високим відсотком азоту, що застосовується під більшість вирощуваних на території України культур. У формі твердих гранул ефективне при внесенні в передпосівному періоді, а в рідкій формі – чудово засвоюється поверхнею листя. Сечовина – незмінна складова у вирощуванні культур, які потребують інтенсивного надходження азоту в другому періоді вегетації.

Плюси використання карбаміду:

  1. Виключає вимивання азоту в нижні шари ґрунту, оскільки елемент в добриво входить в амідній формі.
  2. Збільшує відсоток вегетативної маси.
  3. Підвищує якісні характеристики зерна.
  4. Покращує стійкість рослин перед хворобами.
  5. Сприяє формуванню хорошого врожаю.

Карбамідно-аміачна суміш (КАС)

КАС є рідким висококонцентрованим азотистим добривом у формі водного розчину нітрату сечовини. З кожним роком добриво стає все популярнішим, оскільки дуже ефективне в умовах дефіциту вологи, його зручно змішувати і вносити з мікродобривами, а також препаратами для захисту рослин.

Плюси використання КАС:

  • Містить три основні форми азоту (нітратну, аміачну і амідну) в оптимальних пропорціях, що забезпечує збалансоване, безперервне і пролонговане азотне живлення.
  • Може використовуватися під всі без винятку польові, технічні, коренеплідні, Садові та городні культури, що культивуються на території України.
  • Зручно вносити комплексно з рядом інших добрив.
  • Ефективне в умовах недостатнього зволоження.
  • Чистий компонент азоту (N) обходиться дешевше, ніж у складі твердих добрив.

Ефективні азотні добрива: наша рекомендація

Ми, компанія “TerraGrain Group”, перші, хто імпортував в Україну універсальний продукт Аміачна селітра Pulan 34,4N виробництва Grupa Azoty, що містить у складі “швидкодіючу” нітратну і “пролонговану” аміачну форми азоту. Гранули продукту мають дуже високу розчинність і хімічну активність, завдяки чому діючі речовини швидко потрапляють в ґрунт і безпосередньо до рослини. Добриво додатково збагачене магнієм, без якого неможливі процеси фотосинтезу, синтезу білків, ферментації та асиміляції, а значить, і хороший урожай.

Відзначимо, що Селітра аміачна Pulan® має знак якості “Q” – знак незмінних, високих показників якості і визнання як серед виробників, так і споживачів. По ефективності та універсальності на ринку азотних добрив України аналогів продукту не існує, тому наша рекомендація для вас – Селітра аміачна Pulan® 34,4N, яка в умовах ґрунтів і клімату України може бути застосована під всі вирощувані культури.

Таблиця 1

Загальні норми азотного добрива Pulan 34,4N для різних культур

Культура Норма добрива, кг/га
Горох, соя 200-400
Картопля, овочі 250-400
Кукурудза 200-400
Пшениця (озима) 200-400
Ріпак (озимий і ярий) 200-400
Соняшник 200-400
Цукровий буряк 300-500
Ячмінь (озимий і ярий) 200-400

Як видно з таблиці, кількість добрива на гектар сильно варіюється для кожної окремої культури. Доза азоту визначається типом ґрунту, його хімічним складом, культурою-попередником, вирощуваною культурою, кліматичними умовами, тому розрахунок найбільш ефективної норми ми рекомендуємо робити на підставі даних хімічного аналізу ґрунту.

Азотні добрива – це універсальне рішення проблем родючості ґрунту, росту і розвитку рослин, а також отримання запланованого врожаю. Придбати добрива в компанії “TerraGrain Group” можна, заповнивши форму зворотного зв’язку, зателефонувавши за номером +38 (0472) 38-48-38 або написавши нам повідомлення в Facebook або Instagram.

Для ваших полів і багатого врожаю ми пропонуємо тільки сертифіковану продукцію з повною відповідністю заявленого хімічного складу і фізичних властивостей, а також – високою якістю і безпекою діючих речовин.

Хто розбирається у співпраці, той вибирає TerraGrain Group!