Кислотність і вапнування ґрунтів
Одним із недоліків інтенсивного землеробства є закислення ґрунтів. Деякі культури, наприклад, зелень і картопля, на кислих ґрунтах відчувають себе прекрасно, але для більшості рослин підвищена кислотність згубна. Для того, щоб привести pH ґрунту в норму, проводять штучне підвищення його лужності – вапнування.
Поняття кислотності ґрунту
рН грунту є показником рівня концентрації іонів водню в ґрунтовому розчині. Він вимірюється за логарифмічною шкалою від 1 до 14, де 7 – це нейтральний рівень. Зменшення pH на кожну одиницю означає збільшення кислотності ґрунту в 10 разів. Чим нижчий рН ґрунту, тим вища кислотність, і чим вищий рН, тим вище лужність. В ідеалі, це значення повинно підтримуватися на рівні від 5,5 і вище в верхніх шарах ґрунту і 4,8 – в нижніх.
Кожному хорошому агроному відомо, що оптимальний рівень рН – це найкращий ґрунтовий ресурс. А чим вище грунтові ресурси, тим вище урожай і нижче виробничі витрати.
У Таблиці 1 представлені порівняльні значення pH для різних кислотностей:
Таблиця 1
Порівняльна таблиця рН
Чим шкідлива висока кислотність?
Рух і засвоєння основних макро- і мікроелементів безпосередньо залежить від кислотності ґрунту. На дуже кислих ґрунтах основні елементи живлення – азот, фосфор, калій, сірка, кальцій, марганець, а також молібден, можуть бути заблоковані.
Кислотність як така не блокує елементи живлення в ґрунті (крім фосфору), вони, як і раніше, залишаються доступними, – але рослина не може споживати їх через негативний вплив токсичного алюмінію. Виходить, що через високу кислотність внесення добрив виявляється безглуздим. Крім цього, зупиняється робота багатьох корисних бактерій і добрив.
Як визначити кислотність грунту?
Визначити кислотність ґрунту можна спеціальним приладом-рН-метром, лакмусовими папірцями або відвезти ґрунтовий субстрат на експертизу в лабораторію.
1. рН-метри випускаються у вигляді портативних приладів з довгими щупами, що дозволяє виміряти рівень кислотності на різній глибині. Прилад працює без батареї. Для точності показань виміри слід проводити на вологій після дощу землі або змочити її водою і почекати, поки волога вбереться. Щупи слід протерти чистою тканиною і увіткнути на глибину 20-25 см, ґрунт навколо щупів ущільнити. Вимірювання слід повторити 3-4 рази на різних ділянках, потім порахувати середнє значення і співвіднести його з таблицею кислотності.
2. Лакмусові папірці можна купити в спеціалізованих садо-городніх магазинах. Для вимірювання кислотності слід за допомогою лопати зробити в землі заглиблення не менше 25 см – саме там розташовуються коріння більшості рослин, взяти кілька грам ґрунту (краще зі стінок, щоб це був не той ґрунт, що обсипався ) і помістити його в невеликі тканинні мішечки. Мішечки опустіть в ємність з водою (беріть дистильовану, вода з крану може серйозно спотворити результат), через 15 хвилин на 1-3 секунди опустіть в воду смужки з індикатором і порівняйте результат з кольоровою шкалою на коробці.
Зверніть увагу! На 15 гр землі потрібно 75 мл дистильованої води.
Визначення потреби у вапнуванні ґрунту
Потреба у вапнуванні ґрунтів залежить від їх pH і агрономічної категорії, яка визначається на основі вмісту фракцій розміром менше 0,02 мм. Ґрунту з 0-10% таких фракцій – дуже легкі, від 11 до 20% – легкі, від 21 до 35% – середні, більше 35% – важкі.
Потреби у вапнуванні орних земель представлені в Таблиці 2:
Таблиця 2
У Таблиці 3 вказані потреби у вапнуванні ґрунтів багаторічних пасовищ, які визначаються виключно на основі рН ґрунту:
Таблиця 3
УЗнаючи потребу у вапнуванні, можна визначити необхідну дозу вапна з розрахунком її внесення один раз на 4 роки. У Таблиці 4 представлені розрахункові дози вапна CaO в тоннах на 1 га для орних земель і пасовищ з урахуванням їх потреб у вапнуванні:
Таблиця 4
Чим вапнувати ґрунти?
Проблема підвищеної кислотності в Україні дуже поширена, і за оцінками експертів, наші аграрії щорічно втрачають близько 3 млн т (!) врожаю через закислення ґрунтів. Станом на 2020 рік, понад 11,5 млн га сільськогосподарських угідь мають високу кислотність. Часто в цьому винні самі аграрії: повна відмова від органічних добрив, внесення кислих мінеральних і азотних добрив без попереднього аналізу ґрунту і, що найважливіше, – відсутність будь-яких державних програм вапнування ґрунту.
Так, саме своєчасне внесення вапняку здатне нейтралізувати надлишковий рівень pH. Соя, кукурудза, ріпак, соняшник та інші основні культури погано переносять підвищену кислотність, і, отже, дають менший урожай, ніж могли б.
Для розкислення ґрунтів компанія “Террагрейн Груп” пропонує вапняк гранульований українського виробництва за ціною виробника. Виготовлення проводиться за сучасною польською технологією, а сировиною для виготовлення є щебінь вапняковий. Спочатку щебінь перетирається в борошно з товщиною помелу 2-7 мкм, потім, тільки за допомогою води, гранулюється в гранули з фракцією 2-6 і 6-10 мм. Меліорант містить 94% карбонату кальцію (CaCO3) і може розсіюватися за допомогою розкидача для добрив.Зверніть увагу! Кількість меліоранту на гектар залежить від кислотності і типу ґрунту. Для того, щоб уникнути блокування елементів живлення, які містяться в ґрунті, рекомендується використовувати повну норму дрібно, протягом 3 років.
Для консультації та придбання продуктів ви можете зв’язатися з нами в соцмережах або за телефоном +38 (0472) 50-88-28. Вапняк гранульований відвантажується фасуванням 500 кг( біг-беги), тентованими причепами або піввагонами з доставкою до найближчої до господарства станції.