Сольовий індекс добрив

Sorry, this entry is only available in Ukrainian and Russian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in this site default language. You may click one of the links to switch the site language to another available language.

Не секрет, що сучасне землеробство не обходиться без застосування мінеральних добрив. Вони покращують склад ґрунту і його рихлість, забезпечують рослину всіма необхідними елементами живлення, сприяють розвитку потужної кореневої системи і, як результат, збільшують врожайність. Домогтися високого врожаю в масштабах сільського господарства без мінеральних добрив неможливо. Але з їх застосуванням варто бути обережним: важливо не тільки дотримуватися концентрації і дозування, але також і термінів та способів внесення.

У розділі “Застосування” обов’язково вказується, як вносити добриво: заробляти в ґрунт або висівати в рядки, чекати кілька днів або сіяти культуру відразу. Цей пункт часто ігнорують і в результаті, замість сильних і здорових рослин, отримують слабкі і хворі. Причина банальна, але в Україні про неї практично не говорять: пошкодження сходів і молодих рослин мінеральними добривами, що в англомовній літературі носить назву “сольовий ефект” (“salt effect”).

Поняття сольового ефекту добрив

Практично всі добрива, представлені на сучасному агроринку, є солями. Щоб розчинитися, їм необхідна вода, і кількість цієї води визначається значенням сольового індексу. Якщо говорити мовою хімії, розчинення солей є процесом збільшення концентрації солі в ґрунтовому розчині. Це означає, що концентрація іонів біля клітини з вологою вище, ніж концентрація іонів в самій клітині. Згідно із законом осмосу, вода з клітини рослини йде в ґрунт, тканини зневоднюються, темніють, і виникає опік, викликаний добривами.

Застосування в надлишку стартових добрив, особливо, в умовах дефіциту вологи, може призвести до опіків.

Якщо добрива застосовувати “згідно з інструкцією”, ризик опіків мінімальний. Але якщо концентрація добрив занадто велика, гранули, розташовані поблизу насіння, проростків або коренів, обпалюють їх і висушують. Ступінь висушування залежить від виду добрив, норми внесення, кількості вологи в ґрунті і відстані між рослинами і гранулами внесеного добрива. Чим вище осмотичний потенціал розчину, тим складніше рослинам абсорбувати з ґрунту вологу.

Як розрахувати сольовий індекс добрив?

Термін “сольовий індекс” (SI) був введений в 1943 році. Він позначає концентрацію солі в ґрунті після внесення добрива по відношенню до нітрату натрію (натрієвої селітри). Нітрат натрію за еталон був узятий тому, що він володіє 100% розчинністю у воді; відповідно, його сольовий індекс встановлений на рівні 100. Решта добрива мають сольовий індекс, виражений у відсотках від норми.

Сольовий індекс (SI) = (1000 p / p1) / вкл. N

де:

p – збільшення осмотичного тиску ґрунтового розчину під дією 1000 кг добрива,

p1 – збільшення осмотичного тиску ґрунтового розчину під дією вплив 1000 кг NaNO3,

в т. ч. N – вміст азоту в добриві.

Сольовий індекс деяких добрив

У Таблиці 1 наведені значення сольового індексу для деяких поширених добрив:

Таблиця 1

ДОБРИВО (у вигляді солі)

СОЛЬОВИЙ ІНДЕКС

АЗОТНІ ДОБРИВА

Харчова сіль (хлорид натрію)

153

Нітрат амонію (аміачна селітра), 34% N

104

Нітрат натрію (натрієва селітра, NaNO3) 16,6% N

100

Сульфат амонію, 21% N, 24% S

88,3

Сечовина, 46% N

74,4

КАС, 32% N (44% нітрату амонію,35% сечовини)

71,1

КАС, 28% N (39% нітрату амонію,31% сечовини)

63

Нітрат кальцію, 15,5% N

65

Безводний аміак, 82% N

47,1

ФОСФОРНІ ДОБРИВА

Діамонійфосфат, 18% N, 46% P2O5

29,2

Монокалійортофосфат, (0-52-35-0)

8,4

Моноамонійфосфат, 10% N, 50% P2O5

24,3

Амоній поліфосфат, 10% N, 34% P2O5

20,0

Потрійний суперфосфат, 45% P2O5

10,1

Звичайний суперфосфат, 20% P2O5

7,8

КАЛІЙНІ ДОБРИВА

Хлорид калію, 60% K2O

116,2

Нітрат калію, 60% K2O

69,5

Калій тіосульфат, 25% K2O, 17% S

68,0

Сульфат калійно-магнезійний, 22% K2O, 11% Mg, 22% S

43,4

Калію сульфат, 50% K2O, 18% S

42,6

Монокалієвий фосфат, 52,5% P2O5, 34,6% K2O

8,4

СІРКОВМІСНІ ДОБРИВА

Амоній тіосульфат, 12% N, 26% S

90,4

Амоній полісульфід, 20% N, 40% S

59,2

Сульфат магнію, 10% Mg, 14% S

44,0

Гіпс, 23% Ca, 17% S

8,1

Оксид магнію, 60% Mg

1,7

ІНШІ ДОБРИВА

Гній, 20%

112,7

Гній, 30%

91,9

Карбонат кальцію, вапно 35% Ca

4,7

Доломіт, 21,5% Са, 11,5% Mg

0,8

Як говорилося вище, при підживленні ґрунту добривами у вигляді солі необхідна певна кількість вологи, щоб ці добрива розчинилися. І чим вище сольовий індекс, тим більше вологи потрібно, і тим сильніше проявляється сольовий ефект по відношенню до культури. Отже, до добрив з високим сольовим індексом потрібно ставитися більш обережно: неправильне використання може призводити до пригнічення проростання або пошкодження насіння через інтенсивне поглинання води.

З усіх азотних добрив найнижчий сольовий індекс у сечовини і карбамідно-аміачної суміші. Їх розчини (саме розчини) викликають значно менше опіків рослин і для позакореневого підживлення підходять краще за інші.

Заходи безпеки при внесенні добрив

Щоб добрива не заподіяли шкоди ні рослинам, ні людині, при внесенні слід враховувати ряд факторів:

  • Сечовина і карбамідно-аміачна суміш мають майже однаковий показник. Їх використання вимагає однакових заходів безпеки, особливо при посіві на сухих, розтрісканих і піщаних ґрунтах.

  • Безводний аміак має більш низький сольовий показник, проте через високу токсичність, його також слід вносити з обережністю.

  • Низький сольовий показник суперфосфату є головною причиною, чому дане добриво можна без ризику вносити одночасно з посівом насіння. Але нехтувати рекомендованими нормами теж не варто.

Сільськогосподарські культури по-різному реагують на осмотичний потенціал, створений добривами поблизу насіння.

Пшениця помірно терпима до високої концентрації солі, пошкодити сходи високими дозами добрив дуже складно. Кукурудза з точки зору чутливості, знаходиться посередині, а бобові ( в т.ч. і соя) дуже чутливі до високої концентрації солей добрив в ґрунті.

Варто зауважити, що дефіцит вологи значно збільшує стрес для насіння і паростків, що може призвести до пошкодження або загибелі рослин.

Як зменшити вплив сольового ефекту?

Врятувати рослини від сольового ефекту може тільки одне: внесення добрив на безпечній відстані від насіння. Такі добрива як сечовина, КАС, аміачна селітра мають відносно високий сольовий індекс, і тому повинні застосовуватися з обережністю. Добрива з більш низьким сольовим індексом, зокрема, фосфат моноамонію, можуть висіватися в рядок разом з насінням, без ризику пошкодження сходів.

Якщо ви маєте сумніви з приводу правильності внесення добрив – уважно вивчіть інструкцію із застосування, зателефонуйте нам по телефону, вказаному на сайті або напишіть нам в соцмережах.

Нехай все буде врожайно разом з ТОВ “Террагрейн Груп”!