Фосфорні добрива: основні форми, види та особливості їх застосування

Фосфор – важливий елемент, що відповідає за гармонійний розвиток рослин. Він контролює процеси обміну речовин, міститься в нуклеїнових кислотах (ДНК, РНК), є одним з ключових джерел енергії. У мінеральній формі бере участь в синтезі вуглеводів.

Саме фосфор забезпечує підвищену стійкість рослин до посух і низьких температур, покращує ріст кореневої системи, сприяє підвищенню врожайності. Особливо сильно цей елемент потрібен молодим саджанцям, і своєчасне внесення фосфорних добрив для їх росту і розвитку відіграє вирішальну роль. Тому так важливо вчасно вносити фосфорні добрива. Особливо важливий фосфор при вирощуванні зернових, овочевих, ягідних, плодових культур.

Види і форми фосфорних добрив

Всі добрива на основі фосфору можна поділити на 2 групи:

1. Водорозчинні (відрізняються універсальністю, можуть використовуватися і на кислих, і на лужних ґрунтах);

2. Важкорозчинні або нерозчинні (застосовуються виключно на кислих ґрунтах, внесення здійснюється завчасно, восени, під час глибокого обробітку ґрунту).

Розглянемо найбільш ефективні фосфоровмісні добрива.

Суперфосфат

Рекомендується до використання в сільському господарстві, садівництві та городництві. Залежно від відсоткового співвідношення фосфору та інших компонентів розрізняють простий і подвійний суперфосфат. Обидва види можна вносити і у відкритий, і в закритий ґрунт, при вирощуванні культур на всіх типах ґрунтів. Суперфосфати відмінно себе проявляють при вирощуванні бобових, хрестоцвітих і злакових культур, а також томатів, огірків, яблук, винограду, полуниці. Ще одна сфера застосування цього фосфатного добрива – квітникарство.

Амофос

Продукт отримують внаслідок нейтралізації ортофосфорної кислоти. Під час даної реакції виробляється і азот – один з найважливіших елементів живлення. Амофос застосовують для підживлення озимого ріпаку, цукрових, кормових і червоних буряків, бобових, хрестоцвітих, а також декоративних рослин, овочевих, ягідних і плодових культур.

Діамофос

Співвідношення фосфору і азоту представлено як 50:20%. Істотно знижує кислотність ґрунту і особливу ефективність проявляє в комбінації з гноєм або послідом птахів. Особливо активно застосовується в овочівництві, вирощуванні картоплі.

Метафосфат калію

Відноситься до групи фосфорно-калійних добрив. Має вигляд білої порошкоподібної речовини. Містить до 60% оксиду фосфору і близько 40% оксиду калію. Найкраще засвоюється на кислих ґрунтах. Ефективний для рослин, чутливих до хлору (винограду, бобових та ін.).

Фосфоритне борошно

Практично не розчиняється у воді. Містить не менше 20% фосфору і 34,8% кальцію. У разі внесення високих доз має досить тривалу дію. Використовується виключно на кислих ґрунтах в період осінньої обробки, перед посівом насіння. В умовах кислого середовища важкорозчинний фосфор поступово переходить в доступну для рослин форму. На нейтральних і лужних ґрунтах добриво застосовувати не рекомендується.

Кісткове борошно

Натуральний продукт, що отримується в результаті переробки кісток. Містить до 35% фосфору, а також кальцій та інші біоактивні мікроелементи. Може використовуватися для комплексного підживлення овочів і квітів, особливо ефективне при вирощуванні кімнатних культур. За своїми властивостями добриво знаходиться приблизно між суперфосфатом і фосфоритним борошном. Розкладання в ґрунті відбувається приблизно за 8 місяців.

Нітроамофоска

Комплексне фосфорне добриво, що містить азот, фосфор і калій в легкодоступних для рослин формах. Виробляється як у вигляді гранул рожево-молочного кольору, так і у формі рідини. Кожен виробник пропонує різні пропорції основних компонентів, але, як правило, фосфор і калій до складу входять в рівній кількості. У сільському господарстві та садівництві найчастіше застосовують продукти з оптимальним співвідношенням NPK 16:16:16, яке підходить для всіх видів культур і може використовуватися як перед посівом/посадкою, так і під час вегетаційного періоду.

Дефіцит фосфору у рослин

Симптоми, що вказують на дефіцит фосфору, складно сплутати з якимись іншими:

1. Листя і пагони набувають синюватого відтінку, а в особливо серйозних випадках – навіть фіолетового, пурпурового або бронзового.

2. Краї нижніх листків забарвлюються в бурий, жовтий або чорний колір; ділянки, що поміняли забарвлення, чітко обмежені.

3. Поверхня листя втрачає глянсовий блиск, стає матовою.

4. Тканини нижніх листків починають відмирати, потім листя повністю всихає, набувають темного, майже чорного забарвлення і опадає.

5. Коріння рослин довге, темно-буре, майже чорне, практично без бічних відростків.

Примітно, що ріст молодих пагонів при цьому може тривати, проте вони не є соковитими та сильними, а листя росте дрібним і відходить від пагонів під прямим кутом. В цілому, дефіцит фосфору позначається на розвитку всієї рослини: сповільнюється ріст, відбувається затримка фаз розвитку, цвітіння і дозрівання починаються пізніше, суцвіття і плоди утворюються повільно, знижується врожайність.

Які фосфорні добрива краще вносити в ґрунт?

По-перше, добрива повинні бути якісними, краще – придбані в перевірених виробників. По-друге, добрива мають бути безпечними для зовнішнього середовища. По-третє, добрива повинні супроводжуватися супутніми сертифікатами якості і зберігатися в спеціально обладнаних приміщеннях. Розглянемо конкретні фосфоровмісні добрива, що користуються найбільш високим попитом серед споживачів у співвідношенні ціна/якість.

Super fos dar 40

Містить фосфор, сірку і кальцій в добре розчинних формах. Є типовим передпосівним добривом, може використовуватися як в осінній, так і у весняний період. Може застосовуватися для збагачення фосфором ґрунтів різного рівня кислотності і при культивуванні практично всіх сільськогосподарських культур. Особливо рекомендовано при вирощуванні хрестоцвітих, дрібнонасінних бобових, кукурудзи, буряка, картоплі. Підходить для застосування на луках і пасовищах.

Суперфосфат гранульований

Містить фосфор у водорозчинних формах, які рівномірно засвоюються рослинами. Збагачений сіркою і кальцієм, що активують ріст і забезпечують високу врожайність культур. Рекомендується внесення в ґрунт перед посівними роботами восени або навесні. Добриво можна також вносити одночасно з висадкою насіння або в якості підживлення. Використовується при вирощуванні озимих і ярих злаків, бобових, хрестоцвітих, кукурудзи, буряка, картоплі, кормових трав.

Де можна придбати фосфорні добрива

На сучасному агроринку представлена величезна кількість фосфоровмісних добрив. Однак далеко не всі з них дійсно якісні і безпечні.

Компанія “Террагрейн Груп” налагодила співпрацю з провідними вітчизняними та зарубіжними виробниками фосфорних добрив, якість яких підтверджена часом і численними позитивними відгуками покупців. У нас ви можете придбати ці продукти за доступною ціною і оформити найбільш зручний для вас варіант доставки.

Для консультації та замовлення зателефонуйте нам за телефоном +38 (0472) 38-48-28.

І нехай все буде урожайно разом з “Террагрейн Груп!”