Роль калію в азотному балансі рослин

Калій — один з трьох китів, на яких тримається правильний ріст, пропорційний розвиток і нормальне плодоношення рослин. Елемент є своєрідним “перевізником” поживних речовин від коренів до молодих пагонів і листя, сприяє поліпшенню засвоєння більшості мікро- і макроелементів, відповідає за стійкість рослин до дефіциту вологи і низьких температур, підвищує їх імунітет перед різними захворюваннями, сприяє підвищенню кількості і якості врожаю. Важливо, що калій допомагає рослинам раціонально використовувати вологу, а також підсилює синтез вітаміну С і його транспортування в репродуктивні органи. Завдяки цьому плоди виглядають яскравіше і здоровіше, набувають стійкий аромат і довше зберігаються.

Але в сьогоднішній статті більше уваги хотілося б приділити не загальному значенню калію для життя рослин, а його ролі в азотному балансі.

Оптимальне постачання рослин калієм визначає правильне перетворення азоту, в тому числі і вбудовування спожитого мінерального азоту в органічні сполуки. Завдяки цьому ми отримуємо хороший урожай: як кількісно, так і якісно.

Калій бере участь в синтезі нітратредуктази — речовини, що є одним з ключових ферментів азотного обміну. Функція нітратредуктази полягає у відновленні нітрат-іона до нітрит-іона, що проявляється в скороченні кількості поглинених рослиною нітратів і підвищенню ефективності адсорбованого азоту в цілому. Повноцінне споживання рослинами калію сприяє зростанню співвідношення білкового та небілкового азоту в рослині.

Одним з процесів, в яких калій виступає незамінним учасником, є синтез білка. При дефіциті калію зовні ви можете помітити зниження тургору рослин, в’янення листя, появу світло-зелених, що переходять в коричневі, плям на краю листа, блідість листя і зупинку росту. Зсередини ж нестача калію проявляється зниженням вироблення білка і білкових сполук, навіть якщо азотне харчування при цьому не порушено. Також нестача калію загрожує збільшенням кількості небілкових азотних сполук, накопиченням нітратів, амідів, амінокислот, а іноді і діамину, зокрема путресцину і його похідних.

Для довідки: путресцин — це органічна токсична речовина з групи поліамінів, що представляє собою один з продуктів гнильного розпаду білків, одна з трупних отрут. До слова, в рослинах, оптимально забезпечених калієм, путресцин і інші діаміни практично не зустрічаються.

Однією з причин зниження утворення білка у рослин при дефіциті калію вважається порушення трансформації нуклеїнових кислот. Якщо калію недостатньо, відбувається інгібування синтезу нуклеїнових кислот і одночасне накопичення вільних нуклеотидів, через що нуклеїнові кислоти руйнуються.Калий в азотном балансе растенийЯк бачимо, калій не з тих елементів, нестачею яких можна знехтувати. Ігноруючи потребу рослин в калії, ми самі прирікаємо себе на виснаження ґрунту, поганий урожай і фінансові збитки. Саме тому важливо після збирання врожаю робити аналіз ґрунту, коригувати його кислотність і заповнювати нестачу дефіциту  елементів за допомогою мінеральних добрив.

Компанія “Террагрейн Груп” пропонує вашій увазі не тільки калійні добрива для коригування рівня калію в ґрунті, але і збалансовані азотно-калійні, фосфорно-калійні та азотно-фосфорно-калійні з додаванням сірки. Наші фахівці уважно вивчають результати аналізу ґрунту, ґрунтові умови, культуру-послідовника і підбирають продукти, застосування яких дозволить досягти максимальних результатів у вирощуванні культур.

Для консультації та придбання мінеральних добрив ви можете зв’язатися з нами по телефону, вказаному на сайті, або за допомогою форми зворотного зв’язку.

Нехай все буде врожайно разом з “Террагрейн Груп”!