Сольовий індекс добрив

Не секрет, що сучасне землеробство не обходиться без застосування мінеральних добрив. Вони покращують склад ґрунту і його рихлість, забезпечують рослину всіма необхідними елементами живлення, сприяють розвитку потужної кореневої системи і, як результат, збільшують врожайність. Домогтися високого врожаю в масштабах сільського господарства без мінеральних добрив неможливо. Але з їх застосуванням варто бути обережним: важливо не тільки дотримуватися концентрації і дозування, але також і термінів та способів внесення.

У розділі “Застосування” обов’язково вказується, як вносити добриво: заробляти в ґрунт або висівати в рядки, чекати кілька днів або сіяти культуру відразу. Цей пункт часто ігнорують і в результаті, замість сильних і здорових рослин, отримують слабкі і хворі. Причина банальна, але в Україні про неї практично не говорять: пошкодження сходів і молодих рослин мінеральними добривами, що в англомовній літературі носить назву “сольовий ефект” (“salt effect”).

Поняття сольового ефекту добрив

Практично всі добрива, представлені на сучасному агроринку, є солями. Щоб розчинитися, їм необхідна вода, і кількість цієї води визначається значенням сольового індексу. Якщо говорити мовою хімії, розчинення солей є процесом збільшення концентрації солі в ґрунтовому розчині. Це означає, що концентрація іонів біля клітини з вологою вище, ніж концентрація іонів в самій клітині. Згідно із законом осмосу, вода з клітини рослини йде в ґрунт, тканини зневоднюються, темніють, і виникає опік, викликаний добривами.

Застосування в надлишку стартових добрив, особливо, в умовах дефіциту вологи, може призвести до опіків.

Якщо добрива застосовувати “згідно з інструкцією”, ризик опіків мінімальний. Але якщо концентрація добрив занадто велика, гранули, розташовані поблизу насіння, проростків або коренів, обпалюють їх і висушують. Ступінь висушування залежить від виду добрив, норми внесення, кількості вологи в ґрунті і відстані між рослинами і гранулами внесеного добрива. Чим вище осмотичний потенціал розчину, тим складніше рослинам абсорбувати з ґрунту вологу.

Як розрахувати сольовий індекс добрив?

Термін “сольовий індекс” (SI) був введений в 1943 році. Він позначає концентрацію солі в ґрунті після внесення добрива по відношенню до нітрату натрію (натрієвої селітри). Нітрат натрію за еталон був узятий тому, що він володіє 100% розчинністю у воді; відповідно, його сольовий індекс встановлений на рівні 100. Решта добрива мають сольовий індекс, виражений у відсотках від норми.

Сольовий індекс (SI) = (1000 p / p1) / вкл. N

де:

p – збільшення осмотичного тиску ґрунтового розчину під дією 1000 кг добрива,

p1 – збільшення осмотичного тиску ґрунтового розчину під дією вплив 1000 кг NaNO3,

в т. ч. N – вміст азоту в добриві.

Сольовий індекс деяких добрив

У Таблиці 1 наведені значення сольового індексу для деяких поширених добрив:

Таблиця 1

ДОБРИВО (у вигляді солі)

СОЛЬОВИЙ ІНДЕКС

АЗОТНІ ДОБРИВА

Харчова сіль (хлорид натрію)

153

Нітрат амонію (аміачна селітра), 34% N

104

Нітрат натрію (натрієва селітра, NaNO3) 16,6% N

100

Сульфат амонію, 21% N, 24% S

88,3

Сечовина, 46% N

74,4

КАС, 32% N (44% нітрату амонію,35% сечовини)

71,1

КАС, 28% N (39% нітрату амонію,31% сечовини)

63

Нітрат кальцію, 15,5% N

65

Безводний аміак, 82% N

47,1

ФОСФОРНІ ДОБРИВА

Діамонійфосфат, 18% N, 46% P2O5

29,2

Монокалійортофосфат, (0-52-35-0)

8,4

Моноамонійфосфат, 10% N, 50% P2O5

24,3

Амоній поліфосфат, 10% N, 34% P2O5

20,0

Потрійний суперфосфат, 45% P2O5

10,1

Звичайний суперфосфат, 20% P2O5

7,8

КАЛІЙНІ ДОБРИВА

Хлорид калію, 60% K2O

116,2

Нітрат калію, 60% K2O

69,5

Калій тіосульфат, 25% K2O, 17% S

68,0

Сульфат калійно-магнезійний, 22% K2O, 11% Mg, 22% S

43,4

Калію сульфат, 50% K2O, 18% S

42,6

Монокалієвий фосфат, 52,5% P2O5, 34,6% K2O

8,4

СІРКОВМІСНІ ДОБРИВА

Амоній тіосульфат, 12% N, 26% S

90,4

Амоній полісульфід, 20% N, 40% S

59,2

Сульфат магнію, 10% Mg, 14% S

44,0

Гіпс, 23% Ca, 17% S

8,1

Оксид магнію, 60% Mg

1,7

ІНШІ ДОБРИВА

Гній, 20%

112,7

Гній, 30%

91,9

Карбонат кальцію, вапно 35% Ca

4,7

Доломіт, 21,5% Са, 11,5% Mg

0,8

Як говорилося вище, при підживленні ґрунту добривами у вигляді солі необхідна певна кількість вологи, щоб ці добрива розчинилися. І чим вище сольовий індекс, тим більше вологи потрібно, і тим сильніше проявляється сольовий ефект по відношенню до культури. Отже, до добрив з високим сольовим індексом потрібно ставитися більш обережно: неправильне використання може призводити до пригнічення проростання або пошкодження насіння через інтенсивне поглинання води.

З усіх азотних добрив найнижчий сольовий індекс у сечовини і карбамідно-аміачної суміші. Їх розчини (саме розчини) викликають значно менше опіків рослин і для позакореневого підживлення підходять краще за інші.

Заходи безпеки при внесенні добрив

Щоб добрива не заподіяли шкоди ні рослинам, ні людині, при внесенні слід враховувати ряд факторів:

  • Сечовина і карбамідно-аміачна суміш мають майже однаковий показник. Їх використання вимагає однакових заходів безпеки, особливо при посіві на сухих, розтрісканих і піщаних ґрунтах.

  • Безводний аміак має більш низький сольовий показник, проте через високу токсичність, його також слід вносити з обережністю.

  • Низький сольовий показник суперфосфату є головною причиною, чому дане добриво можна без ризику вносити одночасно з посівом насіння. Але нехтувати рекомендованими нормами теж не варто.

Сільськогосподарські культури по-різному реагують на осмотичний потенціал, створений добривами поблизу насіння.

Пшениця помірно терпима до високої концентрації солі, пошкодити сходи високими дозами добрив дуже складно. Кукурудза з точки зору чутливості, знаходиться посередині, а бобові ( в т.ч. і соя) дуже чутливі до високої концентрації солей добрив в ґрунті.

Варто зауважити, що дефіцит вологи значно збільшує стрес для насіння і паростків, що може призвести до пошкодження або загибелі рослин.

Як зменшити вплив сольового ефекту?

Врятувати рослини від сольового ефекту може тільки одне: внесення добрив на безпечній відстані від насіння. Такі добрива як сечовина, КАС, аміачна селітра мають відносно високий сольовий індекс, і тому повинні застосовуватися з обережністю. Добрива з більш низьким сольовим індексом, зокрема, фосфат моноамонію, можуть висіватися в рядок разом з насінням, без ризику пошкодження сходів.

Якщо ви маєте сумніви з приводу правильності внесення добрив – уважно вивчіть інструкцію із застосування, зателефонуйте нам по телефону, вказаному на сайті або напишіть нам в соцмережах.

Нехай все буде врожайно разом з ТОВ “Террагрейн Груп”!